Virtuaalikylä
Koulutilat
Tekijät
Sisällöntuottajainfo
Työssäoppiminen
Kehittämistiimit

Hankkeen koordinointi

Maatalousteknologia

Eläintenhoito

Kasvintuotanto

GreenCare

Hankkeen tulokset


Kehittämistiimin kokoonpano:

Tiimin vetäjänä on POKE, Pekka Janhonen ja Hannu Korhonen.

Lahtela Asko

asko.lahtela@jamin.fi

JAMI

Markku Latvala

markku.latvala@jamin.fi

JAMI

Sakari Ketomäki

sakari.lehtinen@novida.fi

NOVIDA

Hannu Korhonen

Hannu.Korhonen@poke.fi

POKE

Jari Simonaho

Jari.Simonaho@poke.fi

POKE

Iikka Minkkinen

iikka.minkkinen@poke.fi

POKE

Henri Karhumaa

henri.karhumaa@raahenedu.fi

RMO

Marjut Autio

marjut.autio@raahenedu.fi

RMO

Ville Ketomäki

Ville.Ketomaki@sedu.fi

SEDU

Virpi Norja

virpi.norja@sedu.fi

SEDU

Timo Riikonen

timo.riikonen@sedu.fi

SEDU

Ville Ketomäki

ville.ketomaki@sedu.fi

SEDU

Anders Grannas

anders.grannas@yrkesakademin.fi

YRKESAKADEMIE

Tuovi Huttunen

tuovi.huttunen@ysao.fi

YSAO

Juha Hiltunen

juha.hiltunen@ysao.fi

YSAO

Jussi Ahonen

jussi.ahonen@ysao.fi

YSAO



Tavoitteet ja aikataulu:

      Tiimityön toimintamallin läpikäyntiä ja aikataulun sopiminen – tiimiteknologia, perustettavat materiaalivarastot, millä työkaluilla tehdään

      Yhteiset palaverit tiiviisti – skype 2X kk Tai ainakin 1Xkk

      Alussa tiiviimpi yhteydenpito; ajoissa aikatauluvaraukset; Doodle-työkalu

      Jos ei pääse – mahdollinen tallentaminen. Ensimmäinen skype-työpaja tammikuulle!

      Tapaaminen tammikuu/helmikuu

      Tarvitaanko koulutusta Virtuaalikylän käyttöön?  Mustialan kautta koulutusta. Päivittämisen tarve – työkalujen käytön päivitys. Tehtäväksi etsiä alkupuolelle koulutus – tarkennetaan tarpeet. Mahdolliset kirjautumistarpeet Virtuaalikylään?

      Materiaalipankin määrittely – kaikki avointa : Tallennus googlen työkalut/365 heti kun mahdollista

      Keskustelu valittavista osaamisperusteisuus-kohteista, opetusmateriaali-pilotit ryhmissä

      Pilotoinnit

      Työpaja

      Opiskelijaryhmien ”vaihtomahdollisuus” - aikataulutus

      Alkaa NYT – loppuu 11/2017, kesäjakso erityiseen hyötykäyttöön



Toimintamalli:

Toimintamalli hankehakemuksen mukaisesti ja sovellettuna teknologiatiimissä:


      Yhdessä tekeminen! Luonnonvara-alan voimien yhdistäminen

      Pohdinta ja selvitys – mitkä osa-alueet kaipaavat eniten yhteistä materiaalia, osaamismerkkejä-oppimistehtäviä

      Vuoden kiertoon liittyvien opetusmateriaalien toteutus ja pilotointi

      Oppimistehtävien yhdessä määrittely – mitkä tärkeimpiä osaamisperusteisuutta tukevia asioita?

      YTO-aineiden integrointi maatalousteknologiaan

      Yhteisten kurssien – sisältöjen selvittäminen JA vahvuuksien hyödyntäminen –mitkä asiat jaettavissa kaikille?

      Tiivis yhteydenpito – miten ME selvitään reformin vaikutuksissa – miten tehdään selviytymistarina


·         ryhmän sähköpostiosoite: digitekno@edupoke.onmicrosoft.com

o   Sähköpostit näkyvät ryhmän sivustolla keskusteluina

o   tähän osoitteeseen lähetetyistä sähköposteista pitäisi tulla kopio jokaisen omaan työsähköpostiin

·         tiedostokirjasto, minne voi tallentaa hankkeen tiedostoja

·         kalenteri, missä voi ajastaa tapaamisia ja Skype –kokouksia

·         OneNote muistikirja muistiinpanoja varten

·         Suunnittelija, tehtävien ajastamista, suorittamista ja seurantaa varten (projektityökalu)

·         Sivusto, sharepoint sivusto, mihin voi luoda monipuolisesti kaikenlaista materiaalia


Tiimin toimintaan liittyvät kyselyt tehdään mm. 365-paketissa olevalla Forms-ohjelmalla. Muutenkin työäslkentelyssä pyritään käyttämään laajasti uusia tietoteknisiä mahdollisuuksia.

Muistiot:


Linkitys kesken.


Tulokset:

Esimerkki oppimateriaalin esittämisestä >>
Yhteiseen käyttöön ohjeita materiaalien tuottamiseen:
                                                         

  https://peda.net/poke/ohjeet/tvt-perusosaaminen
QR-koodien hyödyntäminen:  https://peda.net/poke/projektit/tvt-hanke/opetusteknologia/qr-koodit
Screencast-o- Matic- ohje: https://peda.net/poke/projektit/tvt-hanke/opetusteknologia/screencast-o-matic

360-kuvauksen ohjeita: https://www.thinglink.com/video/886583974011338753

 

Novidan tuottamaa materiaalia https://www.youtube.com/watch?v=DAmKs9y5_PA


 



Koulutukset, seminaarit, tapaamiset, esitykset:



Sisältö on tulossa.
 
Sisältösuodin ja haku

Listaa kaikki videot
Näytä kaikki valokuva-albumit
Prosessikaaviot
Blogit

Tiedotteita tiloilta
Mustialan opetusmaatila
Järjestämme Mustiala-päivän 20.9.2017 klo 12-16.
Tervetuloa!
Ohjelma ohessa Mustialapäivä



Näytä tiedotteet RSS
Virtuaalikylän uutiset

Kansainvälisyyttä ja suomenhevosen juhlaa Suomen itsenäisyyden juhlavuonna - Lounais-Hämeen hevoset kutsuvat

Virtuaalikylä -hankepäätös 2016

Mobiilikesäkoulu 2016

Näytä uutiset RSS

 
Virtuaalikylä | Uudenlainen oppimisympäristö | 2011